Forum Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu Strona Główna Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu
Nieoficjalne forum dyskusyjne

Origami

Łopatka

Dołączył: 04 Lis 2005

Skąd: 2k

PostWysłany: Sob 14:29, 03 Gru 2005    Temat postu: Origami

Bardzo, orginalne, powiesisz sobie pod sufitem, poczuj się jak w sali od fizyki, kiedy coś majta ci się nad głową Laughing

Origami (折り紙) - (z jap: ori- składać, gami- papier) tradycyjna japońska sztuka składania papieru, polegająca na zaginaniu kwadratowej kartki papieru na różne sposoby, tak aby w efekcie otrzymać trójwymiarową bryłę przedstawiającą np. zwierzę. Kartki nie wolno przy tym ciąć ani przedzierać. Najbardziej znaną figurą origami jest żuraw - nawet małe japońskie dziecko potrafi go wykonać.

Praktyka origami powstała ok. roku 700 - pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak z biegiem czasu ludzie zaczęli tak przyozdabiać również i swoje domy. W okresie Heian (794-1185) bardzo popularnym zwyczajem było ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier.

W okresie Edo, dokonała się "rewolucja" origami - ludzie zaczęli przycinać oraz nakładać kartki papieru, a popularność tej sztuki wzrosła niezmiernie. W okresie Meiji zaczęła być ona przedmiotem nauczania w szkołach podstawowych. Uczniowie po dziś dzień uczą się origami - dzięki temu mają okazję poznać podstawy geometrii itp.

W Japonii origami jest szczególnie popularne wśród młodych dziewcząt. Na całym świecie też ma wielu zwolenników - powstały organizacje jak np. Origami-USA, Brytyjskie Stowarzyszenie Origami.

Polskie Centrum Origami znajduje się w Poznaniu. Figurki z papieru można również oglądać w Centrum Kultury Japońskiej "Manggha w Krakowie.

A to coś Razz

Pijane_echo

Dołączył: 03 Paź 2005

Skąd: z nikąd [2e]